Listy dla Ziemi

 

 

30 kwietnia tego roku zakończyła się akcja „Listy dla Ziemi”. Jest organizowana przez Fundację Ekologiczną Arka od 2005 roku. Nasza szkoła wzięła w niej udział pierwszy raz. Pierwszy, mam nadzieję, że nie ostatni. Świadomość, że powinniśmy dbać o środowisko w którym żyjemy, jest bardzo ważna, dlatego między innymi do nas, nauczycieli, należy obowiązek edukowania dzieci i młodzieży, że mogą i powinni się włączać we wszelkie akcje, które promują zdrowy i ekologiczny tryb życia.

W naszej szkole od wielu lat prowadzone są różne działania, które uwrażliwiają najmłodszych na potrzebę poszanowania zasobów naszej planety i akcja ochrony środowiska trwa właściwie cały rok. Corocznie we wrześniu uczniowie biorą udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Jest ona propagowana głównie przez Samorząd Szkolny. Cały rok zbierane są baterie, gdyż od wielu lat szkoła uczestniczy w ich zbiórce. W każdym roku na przełomie kwietnia i maja Spółdzielnia Pracy AGRO- FILM z Tarnowa dokonuje podsumowania a następnie wręczenia nagród dla najlepszych szkól i indywidualnych uczniów a nawet przedszkolaków z całej gminy. W szkole wystawione są pojemniki i uczniowie maja możliwość segregowania wyrzucanych odpadów. Corocznie z okazji Dnia Ziemi dzieci biorą udział w szkolnych przedstawieniach profilaktycznych przygotowywanych przez wychowawców i nauczycieli uczących. Cieszą się one dużym powodzeniem, gdyż nie tylko bawią, ale i uczą. W naszej szkole odbyły się liczne konkursy plastyczne o tematyce eko oraz pokaz mody ekologicznej. Uczniowie wykorzystując odpady - papier, plastik, sznurek… samodzielnie wykonywali a następnie prezentowali stroje z nich wykonane. Tradycją  stał się tez zakup przez uczniów i rodziców klasy VI – drzewka. W ten sposób po każdej klasie pozostaje w szkole w trwała i ekologiczna „pamiątka”.

Podczas tegorocznej akcji "Listów", duże wrażenie na uczniach zrobiła wiadomość, że w pierwszej dziesiątce miast europejskich, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone jest aż 6 miast polskich. Na moich uczniów podziałała informacja, że jedno z tych miast znajduje się bardzo blisko miejsca ich zamieszkania. Uczniom wydawało się, że żyjąc w podgórskiej miejscowości, oddychają świeżym i czystym powietrzem. Na lekcjach wychowawczych przeprowadzonych w klasach 4-6, uczniowie poznali temat tegorocznej akcji, dowiedzieli się czym jest „niska emisja”, skąd biorą się zanieczyszczenia, uświadomili sobie jak groźne mogą być one dla naszego zdrowia a nawet życia, dowiedzieli się, że biorąc udział w akcji mogą mieć  swój udział w ratowaniu Ziemi.

Wynikiem naszej pierwszej akcji było przede wszystkim pisanie listów, ale już dziś planujemy, że rozszerzymy spektrum naszych działań w nowym roku szkolnym, tak aby akcja poprzez konkretne czyny i działania przyniosła wymierne efekty.

Opracowała: Aldona Bach