Doskonalenie zawodowe nauczycieli

Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Lewniowej od stycznia b.r. zaangażowana jest w realizację projektu europejskiego "Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie brzeskim". Dyrektor, mgr Zbigniew Stanuszek i grono pedagogiczne placówki, podobnie jak inne szkoły w powiecie, w styczniu (roku szkolnego 2012/13) wskazało na obszar pracy szkoły, w którym chce się doskonalić. Jako zadanie dla szkoły wybrano Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki.

Zagadnieniom związanym z wyłonionym obszarem poświęcony był cały cykl szkoleń, w których brali udział nauczyciele. Na zajęciach, prowadzonych przez ekspertów, widoczne było aktywne uczestnictwo grona pedagogicznego. Szczególną uwagą obdarzone zostały zajęcia, prezentujące wykorzystanie tablicy interaktywnej w procesie nauczania.

Pozostałe treści spotkań grupowych i warsztatów związane były ze wspieraniem i motywowaniem dziecka do nauki, metodami aktywizującymi w pracy nauczyciela, w tym z metodą projektu, a także technikami uczenia się i zapamiętywania.

Efektami włożonej w przebieg projektu pracy nauczycieli było wzbogacenie swojego warsztatu dydaktycznego, a także przedsięwzięcia pedagogów wynikające z Rocznego Planu Wspomagania. Nabyte umiejętności zaowocowały wypracowaniem katalogu sposobów motywowania uczniów do nauki. Została także przeprowadzona lekcja otwarta z wykorzystaniem nowo-poznanych metod aktywizujących. Dodatkowo każdy wychowawca przeprowadził w klasach zajęcia z zakresu technik uczenia się i zapamiętywania.

W bieżącym roku szkolnym placówka kontynuuje projekt. Już niedługo ruszą szkolenia i warsztaty w nowo wybranym obszarze do realizacji, mianowicie Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

I. Linca