Z wizytą w Ochotniczej Straży Pożarnej w Lewniowej

W trzecim tygodniu maja, podczas zajęć dydaktycznych poznawaliśmy różne zawody wykonywane przez dorosłych. Przy tej okazji każde dziecko miało możliwość zdradzić swoje marzenia dotyczące przyszłego zawodu. Już wiadomo, że wśród nas wyrastają przyszli  policjanci,  fryzjerki, strażacy. Tak więc ku uciesze maluszków i starszaków, w dniu 21 maja 2013r. wybraliśmy się z wizytą do remizy strażackiej w Lewniowej, aby posłuchać i z bliska przyjrzeć się sprzętom potrzebnym do wykonywania trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków.

Już z oddali widać było piękne, czerwone, błyszczące samochody, które wzbudzały podziw najmłodszych. Kiedy dotarliśmy na miejsce, czekał już na nas Pan strażak Henryk Myszka, który przekazał nam mnóstwo ciekawostek o trudnej i niebezpiecznej pracy ochotników. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych oraz pomagają ludziom podczas wichur i burz. Dzieci miały okazję zobaczyć wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i strój chroniący strażaków podczas akcji, w tym hełmy, które  chętnie przymierzały. Mogły też spędzić kilka chwil w wozach strażackich i poczuć się jak prawdziwi ochotnicy Dodatkową atrakcją była dla przedszkolaków możliwość usłyszenia sygnałów dźwiękowych używanych podczas akcji. Dzieci również świetnie prezentowały swoją zdobytą podczas zajęć wiedzę na temat okoliczności w jakich  można wezwać straż pożarną, doskonale znały też numery alarmowe - 998 i 112.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały Panu Henrykowi Myszka za poświęcony czas oraz miłe i cieple przyjęcie, wręczając mu skromny upominek wraz z obietnicą szybkiego wstąpienia w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej.

W 80-tą rocznicę istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lewniowej cała społeczność szkolna życzy  Wam  drodzy Strażacy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Niech św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

Opr. Iwona Mielec