Jak dbamy o zdrowie

Jedz owoce i jarzyny,

w nich mieszkają witaminy.

Kto je sobie lekceważy, musi chodzić do lekarzy.

Edukacja zdrowotna najmłodszych odbywa się właściwie przez cały okres pobytu dziecka w przedszkolu poprzez wiele działań prozdrowotnych, między innymi wyrabianie nawyków higienicznych - chociażby codziennego mycia rąk przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, a także poprzez częsty pobyt na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku oraz codzienne wietrzenie pomieszczeń. Tematowi zdrowia poświęcamy jednak więcej czasu podczas realizacji tematu kompleksowego „Dbamy o zdrowie”. Dzieci  mają  wówczas  okazję  poszerzyć  swoje  doświadczenia, wiedzę i obserwacje poznając pracę lekarza, pielęgniarki, zasady higieny i zdrowego odżywiania. Podczas zabaw tematycznych w „kąciku lekarskim” oraz działań praktycznych (mycie, korzystanie z chusteczek higienicznych, sprzątanie po sobie itp.) uczą się zachowań prozdrowotnych. Na zajęciach rozmawiamy o tym, że z chorobą wiąże się leczenie, że nie należy bać się wizyty u lekarza, przyjmowania lekarstw, szczepienia, gdyż są to zabiegi konieczne w trosce o nasze zdrowie.

W opanowaniu tej wiedzy i przekonaniu dzieci do powyższych argumentów bardzo przydatne okazało się spotkanie z pielęgniarką, które odbyło się w poniedziałek 18 lutego. Dzieci z niecierpliwością, ale i z cieniem nieukrywanej obawy czekały na niecodziennego gościa. Pani Maria Jaroszek – pielęgniarka środowiskowa opiekująca się naszą placówka, przybyła do przedszkola z wielką torbą pełną tajemnic i niespodzianek, które stopniowo odkrywała przed oczami zaciekawionych przedszkolaków. W tym dniu dzieci miały okazję wcielić się w rolę pacjentów i chętnie poddawały się wszelkim „zabiegom”, które, jak się wkrótce okazało,  nie były wcale takie „straszne” i ani trochę  bolesne.  Można  było  zbadać  ciśnienie,  sprawdzić,  jak  puka  nasze  serduszko,  a  nawet  opatrzyć rany i skaleczenia – na szczęście tylko te „na niby”.
Zarówno Maluszki, jak i Starszaki w wielkim skupieniu słuchały rad i wskazówek naszego gościa, po czym mogły dotknąć i obejrzeć z bliska przyrządy, jakimi posługuje się pielęgniarka w codziennej pracy. Przy okazji dzieci poszerzyły zasób słownictwa o nowe wyrazy: stetoskop, ciśnieniomierz, opatrunek oraz nauczyły się na pamięć krótkiego wierszyka o witaminkach.
Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak został obdarowany i nagrodzony za odwagę odpowiednią naklejką, zyskując tym samym tytuł „dzielnego  pacjenta”.

Spotkanie z pielęgniarką było punktem wyjścia do dalszych działań edukacyjnych. W tygodniu poświęconym zdrowiu wdrażano dzieci do dłuższego pobytu na świeżym powietrzu poprzez zajęcia na „śniegowej górce”, gdzie zjeżdżały na sankach, lepiły śnieżne kule, bałwanki, igloo. Starszaki wykonały też własnoręcznie sałatkę owocową – bardzo smaczną i oczywiście zdrową.

Serdecznie  dziękujemy  pani  Marii  Jaroszek  za  przybycie  do  naszego  przedszkola,  ciekawą  prelekcję  o  zdrowiu  oraz  przygotowane   dla  dzieci  niespodzianki.

Oprac. Anna Stanuszek