Zabawa andrzejkowa

Nasze babcie przed laty

też czekały tej daty,

tuląc w sercu cichutką nadzieję.

Naszym ciociom i mamom

serca biły tak samo,

jak nam biją w ten wieczór andrzejek.

„Andrzejki”
to wieczór wróżb odprawianych w wigilię imienin św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla panien, które ciekawe były, czy wyjdą szybko za mąż. Dzisiaj  wiemy, że przyszłości nie da się przewidzieć a  „Andrzejki” są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

28 listopada doskonała zabawa zagościła również w naszym przedszkolu. W tym wyjątkowym dniu „Straszaki” wspólnie z „Maluszkami” uczestniczyły w przeróżnych zabawach i konkursach wzorowanych na dawnych obyczajach i obrzędach. Wspominając zabawy naszych babć i mam dzieci bawiły się przy dźwiękach melodii: „Ulijanka”, „Chusteczka  haftowana”,  czy  „Jawor”.  Zabawy  ludowe  przeplatane  były  wesołymi  konkursami  z  balonikami    i kolorowymi piórkami,  które wróżyć miały spełnienie się marzeń w przyszłości. Ale zabawa andrzejkowa nie mogła się obejść bez chociażby namiastki wróżb, więc  dzieci przy pomocy czarodziejskiej butelki, starały się  odgadnąć jaki to zawód będą wykonywać w przyszłości.

Opracowała: Iwona Mielec