Wigilia świętego Andrzeja

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka.  Chłopcy gromadzili  się  na  podobne  wróżby w wigilię świętej Katarzyny, 24 listopada. Jednak  katarzynki były  mniej  atrakcyjne  od  dziewczęcych  andrzejek  i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

Tego dnia (29.11.2012r.) w dzień po szkolnej wycieczce do kina, w godzinach popołudniowych, uczniowie starszych klas naszej szkoły zebrali się na świetlicy, gdzie Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, panią A. Bach przygotował wiele atrakcji. Powitała nas ciekawa dekoracja – duchy, nietoperze i wiedźma, która pędziła na swej miotle do starego zamku… Na początku pani opiekun przypomniała historię obchodów andrzejek , następnie zaprosiła do wspólnej zabawy. Wróżby przygotowane przez wszystkie klasy przeplatane muzyką, towarzyszyły nam do późnych  godzin  popołudniowych. Dla  głodnych, nie  zabrakło  pysznych  ciast, upieczonych  przez  nasze  mamy   i podarowanych Samorządowi. Dzięki ich sprzedaży, mogliśmy pomnożyć nasze skromniutkie dochody. O tym, że zabawa była udana, mogą zaświadczyć poniższe fotografie i uśmiechnięte buzie uczniów. Ciekawe tylko …  czy spełni się choć jedna z andrzejkowych wróżb?

Opr. Aldona Bach