„...Bo nie ma ziemi wybieranej,

Jest tylko ziemia przeznaczona,

Ze wszystkich bogactw - cztery ściany,

Z całego świata - tamta strona.”

K. Wierzyński

9 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji  94  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności. Uczniowie klas IV-VI piosenką i wierszem opowiedzieli zebranym starodawne dzieje i wskrzesili bohaterski czas. Przedstawiono trudną drogę Polaków do wolności (od rozbiorów, poprzez powstania narodowowyzwoleńcze, I wojnę światową). Przypomniano sylwetki bohaterów narodowych, m. in. Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. Przedstawiona lekcja historii była zarazem szczególną, niezapomnianą lekcją patriotyzmu. Celem akademii było uświadomienie współczesnej młodzieży jak ważna w życiu Polaków jest Ojczyzna i życie w wolnym, niepodległym kraju.

Opracowała:

Anna Pabian