Święto Szkoły i Dzień Dziecka

„Czy pod górkę droga wiedzie, czy pod chmurkę,
czy na przełaj po wertepach trzeba jechać,
my szybkości nie mierzymy w kilometrach,
nie mierzymy w kilometrach, lecz w uśmiechach.

Choć przed startem ostrzegali nas dorośli,
że na drodze bardzo łatwo o wypadek.
My na pewno nie wpadniemy w żaden poślizg
i z przeszkodą sobie każdą damy radę”

W naszej szkole 1 czerwca to powód do podwójnego świętowania, bowiem obchodzimy wtedy Dzień Dziecka, ale jest to również  Święto Szkoły, bo właśnie w tym dniu wspominamy rocznicę urodzin naszego patrona, poety ks. Jana Twardowskiego. Jak co roku świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym, gdzie pomimo ogromnej ulewy wszyscy uczniowie, na czele z przedszkolakami dotarli w uroczystym orszaku.

Po mszy świętej cała rzesza szkolna spotkała się na okolicznościowym apelu przy popiersiu naszego patrona, oddając cześć Jego pamięci i wspominając Jego twórczość.

Po krótkim apelu rozpoczęliśmy najmilszą cześć dnia, którą były zabawy i konkursy przygotowane przez wychowawców. Na początku wszyscy uczniowie podziwiali zmagania przedszkolaków w Przedszkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „ W magicznej krainie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy”, który na celu miał:

• rozwijanie zdolności recytatorskich,
  • zainteresowanie dzieci poezją,
  • zachęcanie do występów na scenie,
  • prezentacja umiejętności dzieci,
  • uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

W konkursie wzięły udział dzieci z obu grup przedszkolnych. Na widowni oprócz dzieci nie zabrakło również rodziców, którzy dodawali otuchy swoim pociechom. Dzieci bardzo dobrze przygotowały się do recytacji, a wśród wierszy nie zabrakło „Kaczki Dziwaczki”, ”Murzynka Bambo”, „Samochwały”, „Skarżypyty” , „Kotka”, „Psich smutków” i wielu, wielu innych, które zapewne każdy z nas pamięta z dzieciństwa.

Jury, w skład którego weszli nauczyciele naszej szkoły oceniali występy dzieci w 4 kategoriach:

• odpowiednie tempo,
  • intonacja wypowiedzi,
  • pamięciowe opanowanie tekstu,
  • ogólne wrażenie artystyczne.

Gdy już wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje wykonanie, jury udało się na naradę, po której ogłoszony został werdykt:

I miejsce Julia Chodoba w wierszu „Samochwała” – J. Brzechwy
II miejsce Magdalena Gagatek w wierszu „Nadejście lata” – J. Brzechwy
III miejsce Wiktoria Dominik w wierszu „Murzynek Bambo” – J. Tuwima

Jury wręczyło również 5 wyróżnień dla:

- Mileny Zelek w wierszu „Kotek” – J. Tuwima

- Natalii Plaweckiej w wierszu „Żuk” – J. Brzechwy

- Amelii Dziegiel w wierszu „Entliczek – pentliczek” – J. Brzechwy

-Martyny Kurzydło w wierszu „Tańcowała igła z nitką” – J. Brzechwy

- Antoniego Baka w wierszu „Stryjek” – J. Brzechwy

Najmilszym akcentem konkursu było wręczenie wszystkim dzieciom równorzędnych nagród za udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Po konkursie na dzieci czekał już pyszny poczęstunek przygotowany przez mamusie. Gdy dzieci nabrały sił, nadszedł czas na wesołe zabawy. Nawet padający deszcz nie popsuł tego radosnego dnia, bo wszyscy wiedzą, że „Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – J. Korczak.

Opr. Iwona Mielec