Andrzejki w przedszkolu

Andrzejki odbyły się w tym roku w wyjątkowo tajemniczej, jesiennej scenerii. To dla przedszkolaków nie tylko okazja do wspaniałej zabawy, ale również szansa na zapoznanie się z tradycjami ludowymi związanymi z obchodami dnia św. Andrzeja. Andrzejki to czas wróżb, tańców i pląsów. Aby jednak marzenia związane z przyszłością mogły się spełnić musieliśmy trochę sami  „poczarować”, a do tego niezbędne okazały się rekwizyty, które wcześniej zostały przygotowane przez panie wychowawczynie.

W przedszkolu zabawa,
andrzejek to czas.
Niech wróżby i tańce
królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy,
zabawa dalej, start!”

Maluszki” wraz ze „Starszakami” chcąc zapewnić sobie odpowiedni status majątkowy na przyszłość, bardzo zręcznie i niejednokrotnie celnie wrzucały monety do stojącej za plecami miski z wodą. Inną atrakcją andrzejkowego spotkania było wróżenie za pomocą czarodziejskiej butelki oraz ciągniecie losów. Tutaj dzieci z niecierpliwością czekały aż butelka się zatrzyma i wskaże to, co ma się wydarzyć w najbliższej przyszłości, być może: wielka miłość, daleka podroż, mnóstwo przyjaciół albo ogromne bogactwo? Tańce, jak zwykle sprawiły wiele radości najmłodszym. Nie brakowało tradycyjnych zabaw ludowych: „Jedzie pociąg z daleka”, czy „ Stary niedźwiedź mocno śpi”. Pomiędzy kolejnymi wróżbami panie zapraszały wszystkich uczestników do krainy tańca i wesołej zabawy. Rodzice, jak zwykle stanęli na wysokości zadania i zorganizowali dla wszystkich wspaniały poczęstunek, dzięki któremu dzieci nabrały jeszcze więcej sił i ochoty do zabawy.

Teraz trzeba jeszcze tylko trochę cierpliwości, by przepowiednie dostatniej i szczęśliwej przyszłości zechciały się spełnić…