W małym skansenie

20 maja uczniowie klasy V odwiedzili pana Andrzeja Gawlika, mieszkańca Lewniowej, kolekcjonera – hobbystę. Była to lekcja historii na żywo, ponieważ dzieci na własne oczy mogły zobaczyć kawałek świata, który odszedł w przeszłość. Pan Andrzej zgromadził w starym, przeszło stuletnim domku, znajdującym się na jego posesji, bogate zbiory przedmiotów służących dawniej do pracy na roli, w gospodarstwie domowym, sprzętów stolarskich, pszczelarskich, mebli itp. Można tu zobaczyć kierat i sieczkarnię, cepy, sierp czy kosę, jak i stare radia, telefony, kuferki, walizy, niecki, naczynia kamionkowe i młynki do kawy z różnych epok i wiele innych, dawno już zapomnianych i nie używanych, sprzętów.

Pan Andrzej zaprosił nas też do obejrzenia szczególnej części jego zbiorów – starych zegarów. Ta przepiękna kolekcja liczy przeszło 300 egzemplarzy, a każdy z nich to ciekawa, odrębna historia. Cieszymy się, że mieliśmy, już po raz drugi, możliwość zapoznania się ze zbiorami pana Gawlika, który też chętnie wypożyczył kilka eksponatów na okazjonalną wystawkę z okazji nadania imienia szkole.

Opr. M.Toboła